Kraków fotorelacja - NSPWD

Przejdź do treści

Kraków fotorelacja

Wydarzenia
Wycieczka Kraków – Zakopane  - Wieliczka – wrzesień 2020 r.


We wrześniu uczniowie z klas 4-8 wzięli udział w wycieczce szkolnej na południe Polski. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie dawnej stolicy Polski – Krakowa. Musimy wspomnieć o tym, że nasza młodzież zdążyła w  poprzednich  latach zwiedzić już pierwszą stolicę – Gniezno oraz obecną – Warszawę.
Pierwszy dzień rozpoczął się zwiedzaniem Rynku Głównego w Krakowie, uczniowie mogli zobaczyć renesansowe Sukiennice i gotycką wieżę ratuszową. Następnie Pani przewodnik zaprowadziła wszystkich na Wawel – dawną siedzibę polskich królów. Każdy mógł również zobaczyć  potężny i dostojny Dzwon Zygmunta. Następnie po podziwianiu okazałych grobów królewskich i wawelskiej Katedry, udaliśmy się obejrzeć krakowskiego stwora – smoka, który zieje ogniem. Po zwiedzaniu Krakowa przy pięknej, słonecznej pogodzie wyruszyliśmy na kolację do stolicy polskich Tatr – Zakopanego, gdzie mieliśmy zakwaterowanie i nocleg w Willi Basieńka. Jak się później okazało w pięknej lokalizacji z widokiem na Śpiącego Rycerza – szczyt Giewont.
Drugi dzień był pełen wrażeń jakie dostarczyły dzieciom wędrówki górskie, które rozpoczęły się od przepięknej Doliny Kościeliskiej. 4 km od wejścia do doliny znajduje się Polana Pisana, z której mogły podziwiać Raptawicką  i Zbójnicką Turnię oraz Kominiarski Wierch, dalsza wędrówka prowadziła żółtym szlakiem do Wąwozu Kraków, który był celem tego dnia. Następnie udali się do Centrum Edukacji Przyrodniczej, aby obejrzeć wystawy czasowe o tematyce związanej z Tatrami i ochroną przyrody oraz projekcje filmów przyrodniczych. Wieczorem chętna młodzież, która miała jeszcze energię na spacer udała się wraz z opiekunkami na Wielką Krokiew.
Trzeci dzień upłynął pod hasłem zdobywania szczytów, uczniowie weszli na Gubałówkę, Polanę Szymoszkową – stację narciarską oraz Antałówkę.  Tego dnia również zwiedzili najpopularniejszą ulicę w Zakopanem – Krupówki, gdzie zakupili pamiątki. O posiłek i prowiant w górach dbała nieoceniona góralka – Pani Maria z Willi Basieńka, która wraz ze swoimi pomocnicami „dogadzała” naszej młodzieży. Wszystkie piesze wycieczki w góry były dokumentowane przez naszego przewodnika – youtubera, które możemy obejrzeć w Internecie:
https://www.youtube.com/watch?v=QV0ACn8KweA&feature=share&fbclid=IwAR0s5gTY_UR9N8EQuoG80Xwd9_nr4DTXctOaJ2wT1tnyiTrURpT2jYOcvPM
https://www.youtube.com/watch?feature=share&v=DZT0NPvC4G0&fbclid=IwAR3nb0VzAEtjJffLJkFBp8jRSJk5nUdINGsBxS72bGCQJqTn1Z1K_eWv8nM&app=desktop
Ostatniego dnia po wykwaterowaniu uczniowie pojechali do kopalni soli w Wieliczce, która znajduje się na światowej liście UNESCO. Podążając za przewodnikiem zwiedzili kręte korytarze i Kaplicę Św. Kingi,  posłuchali legend o górnikach w formie interaktywnej oraz podziwiali podziemne jeziorko o głębokości 9 m. Po obiedzie udali się w drogę powrotną do domu.
WIELKI DWÓR 9/1 14-330 MAŁDYTY
NIEPUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA Z ODDZ. PRZEDSZKOLNYM
TEL/FAX: 897581007
Wróć do spisu treści